Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

LPR - rozpoznawanie tablic rejestracyjnych

LPR (ang. License Plate Recognition) lub ANPR (Automatic Number Plate Recognition) to analityka, która pozwala na automatyczne odczytywanie i zapisywanie numerów tablic rejestracyjnych przejeżdżających aut. Aktualnie można spotkać systemy odczytu tablic rejestracyjnych, zarówno w oprogramowaniu, jak i samych kamerach i rejestratorach CCTV.  LPR i ANPR umożliwiają monitorowanie i kontrolę pojazdów w czasie rzeczywistym.

Używanie systemów LPR wbudowanych w kamerę lub rejestrator wymaga zastosowania specjalnych, dedykowanych modeli, co może wymagać wymiany kamer w już istniejących punktach kamerowych. Dlatego coraz większą popularność zyskuje oprogramowanie LPR/ANPR, do którego można użyć regularnych kamer IP różnych producentów (z których obraz, rzecz jasna, musi spełniać odpowiednie wymagania jakości).

Dostępne są wersje oprogramowania analityki do odczytywania tablic rejestracyjnych, które są w pełni kompatybilne z systemami VMS, takimi jak Milestone Xprotect czy Genetec. Sprawia to, że zarządzanie bazami danych tablic rejestracyjnych staje się proste, mniej czasochłonne i możliwe do łączenia z innymi narzędziami analitycznymi, co pozwala na pełną automatyzację systemu np. kontroli parkingów, bezpieczeństwa drogowego czy ważenia pojazdów ciężarowych.

Analityka LPR/ANPR oferuje wiele funkcjonalności:

 • automatyczne rozpoznawanie wszystkich tablic rejestracyjnych przejeżdżających pojazdów
 • odczyt tablic zarówno z aut poruszających się po drogach, jak i nieruchomych (np. parkingi)
 • dostęp do archiwum zarejestrowanych numerów tablic rejestracyjnych
 • możliwość przeszukiwania bazy danych pod kątem poszukiwania konkretnego numeru pojazdu, daty, czasu itp.
 • tworzenie „białych” i „czarnych” list numerów, automatyczne powiadomienie w wypadku wykrycia przez analitykę numer z „czarnej listy”
 • możliwość integracji analityki poprzez wyjścia alarmowe ze szlabanami drogowymi, oświetleniem, bramami itp.

Systemy do sczytywania tablic rejestracyjnych znajdują zastosowanie najczęściej na:

LPR - bezgotówkowy system obsługi parkingów

 

LPR jest powszechnie stosowany na zamkniętych osiedlach, parkingach strzeżonych z opłatami abonamentowymi, ale także tych podziemnych w galeriach handlowych.  W tych miejscach system LPR stosuje się zamiast kontroli i sprzedaży biletów. Dzięki temu klienci i mieszkańcy nie martwią się zgubieniem karty parkingowej, co z kolei ogranicza liczbę telefonów alarmowych do obsługi. Bezgotówkowa oraz bezbiletowa procedura wjazdów i wyjazdów wpływa na płynność i szybkość obsługi. 

 

Sprawny przepływ samochodów ma szczególne znaczenie w soboty w obleganych galeriach handlowych czy na parkingach służbowych w porannych godzinach szczytu, kiedy większość osób przyjeżdża na tę samą godzinę do pracy.  LPR daje też możliwość zarezerwowania przez gości miejsca parkingowego z wyprzedzeniem np. za pomocą aplikacji mobilnej. Gdy użytkownik jest upoważniony do wjazdu, szlaban się otworzy, a aplikacja poprowadzi go bezpośrednio do celu.

 

Korzystając z LPR, właściciele parkingów strzeżonych zyskują pełną kontrolę nad wjeżdżającymi pojazdami. W przeciwieństwie do biletów papierowych, w przypadku LPR nie ma możliwości „pożyczenia” karty wjazdu właścicielowi innego samochodu. System może również automatycznie wysłać informację do obsługi o osobach parkujących na miejscu dla inwalidów, które mogą potrzebować pomocy. Na podstawie danych z tablic rejestracyjnych przeprowadza się również badania statystyczne dotyczące liczby spędzonych godzin w galerii, liczby wjeżdżających samochodów oraz miast ich rejestracji. 

 

LPR w walce z przestępczością

 

LPR wspiera również funkcjonariuszy służb. Przenośny system LPR, montowany w samochodach policyjnych, straży miejskiej czy w autobusach miejskich skanuje wszystkie tablice rejestracyjne na trasie. Rejestruje czas, lokalizację, numer tablicy oraz obraz tyłu lub przodu pojazdu. W przypadku rozpoznania skradzionego samochodu lub pojazdu z „czarnej listy” wykroczeń wysyła powiadomienia użytkownikowi - w tym przypadku może być to policja. W ten sposób służby mogą zidentyfikować i namierzyć kierowców np. z niezapłaconymi mandatami i zaległościami w opłatach parkingowych.

 

LPR/ ANPR wraz z innymi analitykami służy również do prewencyjnej działalności antyterrorystycznej. W trakcie uroczystości publicznych namierza pojazdy, które znajdują się na międzynarodowej czarnej liście oraz sprawdza te, które przejeżdżają w pobliżu wydarzenia masowego, infrastruktury krytycznej i budynków rządowych. 

 

Zastosowanie LPR do pomiaru prędkości i planów modernizacji dróg

 

System LPR jest też sprawdzonym narzędziem do pomiaru prędkości na autostradach i drogach szybkiego ruchu. Oblicza prędkość na podstawie czasu pokonania odległości między dwoma punktami wizyjnymi. Władze miast i gmin z kolei wykorzystują dane analityki LPR do planów modernizacji dróg na podstawie częstotliwości użytkowania danych ich odcinków.

 

Najważniejsze funkcje analityki LPR/ANPR:

 • automatyczne rozpoznawanie wszystkich tablic rejestracyjnych przejeżdżających pojazdów
 • odczyt tablic zarówno z aut poruszających się po drogach, jak i nieruchomych (np. parkingi)
 • dostęp do archiwum zarejestrowanych numerów tablic rejestracyjnych
 • możliwość przeszukiwania bazy danych pod kątem poszukiwania konkretnego numeru pojazdu, daty, czasu itp.
 • tworzenie „białych” i „czarnych” list numerów, automatyczne powiadomienie w wypadku wykrycia przez analitykę numeru z „czarnej listy”
 • możliwość integracji analityki poprzez wyjścia alarmowe ze szlabanami drogowymi, oświetleniem, bramami itp.
 • odczytywanie tablic rejestracyjnych w nocy
 • identyfikowanie numerów z dużych odległości, nawet podczas niekorzystnych warunków pogodowych
 • możliwość importu danych pojazdów z arkusza kalkulacyjnego (np. Microsoft Excel). 
 • okna Picture-In-Picture - podgląd twarzy kierowcy lub otoczenia pojazdu
 • licznik pojazdów
 • powiadomienia dźwiękowe i graficzne
 • ochrona nagrań znakiem wodnym z zapisanymi datą i czasem

Najlepsze systemy LPR/ ANPR  osiągają około  95% skuteczności. Pozwalają łączyć obraz z wielu kamer z różnych punktów, by stworzyć jedną, łatwą w zarządzaniu oraz dostosowaną do indywidualnych potrzeb analitykę obrazu.

Mają Państwo pytania lub są zainteresowani wyceną rozwiązania? Skontaktujcie się z nami! 

kontakt@TVprzemyslowa.pl

+48 61 8750 476

pixelpixelpixel