Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Analityka obrazu

ANALITYKA OBRAZU

W obliczu rosnących wymagań, szczególnie w kwestii bezpieczeństwa i rozwoju oraz organizacji dużych przedsiębiorstw, wraz z nowoczesnymi systemami monitoringu, wprowadziliśmy do oferty inteligentne narzędzia analityczne wykorzystujące punkty wizyjne. Służą one do wykrywania twarzy, przedmiotów, ludzi i zarejestrowanych pojazdów. Tworzą mapy cieplne, zbierają i podsumowują dane o przepustowości, częstotliwości i trybie użytkowania obiektów. Są nieodłącznym elementem dobrze działającej ochrony ludzi i mienia. Działają w skali nierealnej do osiągnięcia w zwykłym trybie obserwacji.

Algorytmy zbierają i analizują przesłane informacje, przetwarzają je i reagują zgodnie z potrzebami. Dodatkowo zapisują nowe zdarzenia i scenariusze, na których uczą się konkretnych zachowań i z czasem popełniają coraz mniej błędów. Oprogramowania są kompatybilne z większością dostępnych na rynku kamer IP i w dużej mierze nie wymagają nowych inwestycji sprzętowych. Są proste w instalacji i przyjemne w obsłudze, a wszystkie obrazy z wielu punktów wizyjnych mogą być zarządzane z poziomu jednego systemu. Sztuczna inteligencja pozwala na analizę obrazu z wielu kamer w czasie rzeczywistym, wyklucza ludzkie błędy i przede wszystkim oszczędza czas, bezcenny w działaniu ochrony i policji.

Liczenie osób i pojazdów

Tę funkcję stosuje się na wyznaczonym obszarze np. w dużych sklepach czy w centrach miast. Dzięki niej ustala się częstotliwość ruchu pieszego lub samochodowego, analizuje obłożenie w konkretnych dniach i godzinach szczytu oraz określa limity przepustowości. To najchętniej stosowana analityka do optymalizacji procesów biznesowych. W jej ramach otrzymamy też szczegółowe mapy cieplne pokazujące najczęściej odwiedzane miejsca. Oprócz sfery biznesowej funkcja ta stosowana jest również w ochronie miejsc i obiektów. Wychwytuje anomalia w ludzkich zachowaniach i pozwala na szybką reakcję obsługi.

Analiza złego parkowania

Analitykę tę używa się do zdalnego, całodobowego monitoringu parkingów i ulic miejskich. System powiadamia natychmiast o wszystkich wykroczeniach poprzez aplikację lub SMS. Pozwala to na szybką reakcję służb lub ochrony, kiedy zaparkowane samochody np. blokują wyjazd z garażu, stoją zbyt blisko skrzyżowania lub na kopertach.

Systemy obwodowe

Analityka systemów obwodowych ściśle dotyczy ochrony obiektów, gdzie niezbędna jest kontrola dostępu. System rozróżnia anomalia w zachowaniach takie jak „wtargnięcie”, „przekraczanie strefy” czy „podejrzane zachowanie”.. Rozwiązanie to przydaje się szczególnie do podglądu materiału nagrywanego w nocy z kamer termowizyjnych.

Detekcja i rozpoznawanie twarzy

Dzięki detekcji twarzy system jest w stanie rozpoznać rysy twarzy. Z pomocą zapisów linii binarnych kamery szukają konkretnej osoby. Funkcja ta jest niezbędna w dochodzeniach kryminalnych, ponieważ skraca czas poszukiwania sprawcy. System może tworzyć też białe i czarne listy odwiedzających oraz kontrolować osoby wchodzące do np. ze strzeżonego budynku. Czytanie twarzy wykorzystuje się też z powodzeniem w galeriach handlowych, gdzie służy segmentacji klientów lub mierzeniu czasu powrotu tych samych osób do sklepu.

Detekcja dymu i ognia

Analityka natychmiast wykrywa zagrożenie i automatycznie powiadamia odpowiednie służby. Jej zaletą jest maksymalna eliminacja fałszywych alarmów i szybka reakcja połączona z alarmowymi dźwiękowymi.

Detekcja broni

Ta analityka działa z systemem monitorowania o dowolnej wielkości oraz na lokalnych systemach bezpieczeństwa. Jej głównym zadaniem jest wykrycie konkretnej broni np. noża czy pistoletu, bez względu na kąt widzenia kamery. Oprogramowanie bazuje początkowo na wgranych scenariuszach, lecz z czasem przetwarza i wdraża nowe wzorce zachowań.

Analityka obiektów

Technologia ta oparta jest na uczeniu maszynowym, ale też na tzw. deep learningu. Rozpoznawanie przedmiotów pomaga szczególnie branży security. Kamery wychwytują na lotniskach czy dworcach pozostawione samotnie obiekty, takie jak walizki i kartony. Tę analitykę można z powodzeniem podłączyć do istniejącego monitoringu, usprawniając w ten sposób pracę ochrony.

Analityki behawioralne

Analityki behawioralne wykrywają wszelkiego rodzaju nietypowe zachowania. Błyskawicznie identyfikują zagrożeniai pozwalają na reakcję, zanim dojdzie do eskalacji agresji. Algorytm analizuje działanie i rozsyła zawiadomienia do odpowiednich służb. Ta sama analityka pomaga też wykrywać kradzieże sklepowe.

Analityka bezpieczeństwa społecznego

Analityki bezpieczeństwa stały się normą w okresie pandemii. Dzięki sztucznej inteligencji i zastosowaniu kamer termowizyjnych pozwalają na skanowanie termiczne i wykrywają osoby z podwyższoną temperaturą ciała. Wychwytują również ludzi bez maseczek. Poprzez liczenie odległości, sprawdzają też zachowanie dystansu społecznego w kolejkach.

Anonimizacja nagrań

Anonimizacja - czyli usunięcie powiązania między danymi osobowymi a osobą, której dotyczą, w praktyce oznacza zamazanie obrazu np. osoby lub obiektu, które z przyczyn prawnych chcemy wykluczyć z obserwacji. Dzięki niej nałożymy maski na wybrane elementy. Tej funkcji używa się najczęściej tam, gdzie istotą monitoringu są same procesy np. przemysłowe, a analityka nie dotyczy zachowania osób. Inteligentne oprogramowania dają coraz bardziej nieograniczone możliwości. W praktyce funkcje kilku analityk często łączy się ze sobą w taki sposób, żeby zapewnić maksimum bezpieczeństwa lub wydajności. Każdą z nich można indywidualnie skonfigurować, łącząc ją np. z alarmami dźwiękowymi, czujnikami ruchu lub specjalistycznym oświetleniem.

LPR - rozpoznawanie tablic rejestracyjnych

Wiele analityk stosowanych jest też w transporcie drogowym, zarówno do podwyższenia poziomu bezpieczeństwa, jak i badania natężenia ruchu. Stosuje się je zarówno w oprogramowaniu, jak i w konkretnych modelach kamer. System LPR pozwala na odczytywanie i zapisywanie numerów rejestracyjnych przejeżdżających lub parkujących aut. Ułatwia obsługę bezgotówkową parkingów i służy do pomiaru prędkości na autostradach. Z pomocą LPR policja poszukuje skradzionych samochodów. Z systemu korzystają też punkty ważenia samochodów ciężarowych.

Inne analityki

Poza najbardziej popularnymi analitykami mamy w ofercie wiele rozwiązań, które dopasujemy do potrzeb danego projektu. Zapraszamy do zapoznania się z listą analityk dedykowanych specjalistycznym branżom.

Mają Państwo pytania lub są zainteresowani wyceną rozwiązania?

zapraszamy do kontaktu!

pixelpixelpixel